Urazy zębów 

zdarzają się nagle i często są przyczyną dużego stresu u dziecka i rodzica. Bardzo istotne jest udzielenie właściwej i profesjonalnej pierwszej pomocy w takim przypadku.

Udaj się do dentysty najszybciej jak to możliwe, jeśli po urazie zauważysz u dziecka: przemieszczenie zębów, ich patologiczne ruszanie się lub wybicie zęba poza jamę ustną, niezależnie czy dotyczy to uzębienia mlecznego czy stałego.

Pierwsze kilka godzin po takim urazie jest decydujące. 

Działaj bardzo szybko, jeśli ząb jest stały i znalazł się poza jamą ustną. Największe szanse na zachowanie zęba masz do 20 minut od urazu - nie czekaj!

Kieruj się poniższą instrukcją:

1. Odszukaj ząb i podnieś go za koronę. Nie dotykaj korzenia.

2. Opłucz szybko ząb (mlekiem lub solą fizjologiczną, ewentualnie wodą przez 10 sekund). 

3. Natychmiast ząb wprowadź z powrotem na swoje miejsce, pomimo krwawienia.

4. Aby utrzymać ząb na miejscu, umieść czystą chusteczkę lub gazik pomiędzy górnymi i dolnymi zębami i zagryź.

5. Jeśli ząb nie może być replantowany natychmiast, musi pozostać wilgotny. Umieść go w pojemniku z mlekiem lub śliną dziecka. Unikaj wysuszenia zęba.

Nigdy nie wprowadzaj zęba mlecznego z powrotem do zębodołu.

W przypadku złamania zęba jest to sytuacja mniej nagła, ale na pewno wymaga leczenia.  Postaraj się odnaleźć odłamany fragment i umieścić go w mleku lub soli fizjologicznej (nie trzymaj na sucho). Lekarz być może będzie mógł dokleić go ponownie do zęba. 

Dokładnie dbaj o higienę jamy ustnej. Delikatnie oczyszczaj miękką szczoteczką manualną również uszkodzony ząb - istotnie wpływa to na właściwe gojenie.

Regularnie zgłaszaj się na wizyty kontrolne w celu sprawdzania stanu zębów. Jest to ważne dla szybkiego rozpoznania i leczenia ewentualnych komplikacji, które mogą rozwinąć się nawet po dłuższym czasie od wypadku. Niektóre typy urazów wymagają monitorowania nawet do 5 lat. Jest to zwłaszcza istotne u dzieci, które wciąż rosną, gdyż częściej obserwuje się u nich powikłania po urazach zębów.

Jeśli nie jesteś pewny, jak pilnie potrzebna jest pomoc albo jak najlepiej postąpić - służymy pomocą. 

Zadzwoń, a na pewno udzielimy profesjonalnych wskazówek i umówimy odpowiedni termin wizyty.